16.Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

16.Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

drukuj

 

Trwa 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy

im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest jednym z najstarszych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych w Polsce o światowej renomie.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu samorządów Wielkopolski i Poznania.

Organizowany od 1935 roku kultywuje pamięć o wybitnym skrzypku i kompozytorze, jakim był Henryk Wieniawski.  Konkurs im. H.  Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu.

Od tamtej pory rywalizacja młodych skrzypków odbywa się  w stolicy Wielkopolski co pięć lat. Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel.(PAP)

 W tym roku do udziału w Konkursie zgłosiło się ponad 200 skrzypków z 30 krajów. Spośród nich jury wytypowało 41 uczestników 16. edycji Konkursu w Poznaniu.

6 Polaków, 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety – 20 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

Przesłuchania konkursowe odbywać będą się w dniach 8-20 października. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do etapu finałowego – 6.

Wykonania uczestników będzie oceniać międzynarodowe jury pod przewodnictwem francuskiego skrzypka i dyrygenta Augustina Dumay.  Pula nagród wynosi 115 tys. euro. Zdobywca I nagrody otrzyma 50 tys. euro.

Wszystkie konkursowe przesłuchania odbywać się będą w, jak podkreślili organizatorzy, jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Również w Auli Uniwersyteckiej zorganizowany został piątkowy koncert inauguracyjny z udziałem Veriko Tchumburidze, laureatki I nagrody 15. Konkursu Wieniawskiego oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. W programie koncertu znalazły się: Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvoraka, Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza oraz światowa prapremiera utworu ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej, „Nova”.

Gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się 21 października w Poznaniu. 23 października w Warszawie odbędzie się II Koncert Laureatów.

Wszystkie wydarzenia konkursowe transmitowane będą na kanale YouTube Wieniawski Society, a także na antenach Programu Drugiego Polskiego Radia oraz TVP Kultura.

https://konkurs.wieniawski.pl/pl/gdzie-ogladac-konkurs-transmisje-internetowe-telewizyjne-i-radiowe#main

—————————————————————————

Zapraszamy !