Szlachetna Paczka – akcja od 21.11.-07.12.2022r.

Szlachetna Paczka – akcja od 21.11.-07.12.2022r.

drukuj

Akcja trwa od 21 listopada 2022r. do 7 grudnia 2022r.

W tym roku, po raz pierwszy Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Osieku nad Wisłą  przystąpiła do ogólnopolskiej akcji   SZLACHETNA PACZKA, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna.

Akcja opiera się o ideę przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb. Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich  indywidualnym potrzebom.

Objęliśmy opieką jedną z rodzin , stając się tym samym Darczyńcą w tej akcji charytatywnej.

Do tworzenia Paczki dla wybranej przez nas rodziny zapraszamy całą społeczność szkolną : uczniów, rodziców ,nauczycieli, znajomych … W tym roku objęliśmy pomocą Rodzinę Pana Kornela.

Życie Pana Kornela zmieniło się 20 lat temu, kiedy w pierwszym wypadku stracił jedną nogę, nauczył się żyć w nowych realiach, niestety 10 lat temu uległ kolejnemu wypadkowi, w którym stracił drugą nogę. Od tego czasu porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Wcześniej pracował dorywczo, bądź też na umowę zlecenie w wyniku czego nie miał przepracowanych lat pracy aby uzyskać rentę dla osób niepełnosprawnych. Mieszka sam i wszelkie prace domowe wykonuje także samodzielnie, sprząta, rąbie drewno na opał, a także jeździ na wózku elektrycznym na zakupy do pobliskiego sklepu.

Zmartwieniem pana jest łazienka, gdyż  jest nieprzystosowana do jego potrzeb, ponieważ znajduje się w niej wanna, a wsadzanie się do niej sprawia mu coraz to większy problem. Sam przyznaje że robi się coraz starszy, przez co na mniej siły, jego jedynym marzeniem jest wyremontowanie łazienki, aby zlikwidować z niej wannę. Starał się otrzymać na ten cel dofinansowanie od instytucji państwowych, lecz już 2 lata nie są przyznawane mu te środki. Na ten moment jest to największa trudność dla pana, gdyż obawia się, że pewnego dnia utknie w wannie i nie będzie miał jak z niej wyjść, ani kogo poprosić o pomoc z wydostania się z niej. Utrzymuje się wyłącznie z zasiłków, które wynoszą 1275 zł, jednakże koszty opłat za dom, a także leczenia i kredytu jaki zaciągnął, aby ocieplić dom i wstawić nowe okna wynoszą 1121 zł, Panu Kornelowi na życie pozostaje jedynie 154 zł.

Pan Kornel jest bardzo pozytywnie nastawioną do świata osobą wbrew temu co go spotkało, uśmiecha się i zajmuje swoim domem jak najlepiej potrafi. Pomimo przeciwności losu nie poddaje się i jak sam powtarza „muszę działać, od płakania jeszcze nic się nie zrobiło”. Bardzo lubi słuchać radia, muzyka daje mu siłę do działania. Uwielbia także majsterkować, jak coś się zepsuje sam to stara się naprawić. Pan Kornel jest bardzo dumny ze swoich dzieci, ze łzami w oczach opowiada, że jego córka uczy się i pracuje aby samodzielnie móc się utrzymać. Największym marzeniem Pana Kornela jest sprawienie aby mieszkanie przystosowane było do jego choroby.

Więcej informacji nt. trudnej sytuacji  Pana Kornela :

https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/rodzina/86717/1987?context=family_choosen

Szlachetna Paczka to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania.  Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym.

Z całą siłą wspólnego działania, zachęcamy Państwa do pomocy zebrania TRZECH KLUCZOWYCH POTRZEB dla Pana Kornela.

Trzy kluczowe potrzeby :  zapas żywności , środki czystości oraz płytki do łazienki

Żywność: Dzięki zapasowi żywności Pan Kornel nie musiałby tak często opuszczać domu na wózku, a także ułatwiłoby mu to przetrwanie zimy. ( ryż,  kawa , herbata,  kasza makaron,  mąka , dżem , olej,  cukier,  konserwy mięsne konserwy rybne,  owoce i warzywa w puszkach ,mleko w kartonach )

Środki czystości: Dzięki zapasowi środków czystości Pan Kornel nie musiałby tak często opuszczać domu na wózku, co stanowi dla niego trudności, a także ułatwiłoby mu to przetrwanie zimy. (mydło / żel myjący , szampon ,szczoteczka do zębów, pasta do zębów płyn do płukania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń ,płyny czyszczące )

Płytki łazienkowe są wydatkiem, na który Pan Kornel nie może sobie pozwolić, a zakup ich umożliwiłby mu remont łazienki i przystosowanie jej pod swoje potrzeby. ( Zbiórka pieniążków na zakup płytek – udostępniona puszka w pokoju nauczycielskim I piętro  lub wpłaty na konto Rady Rodziców z dopiskiem ” Szlachetna paczka  dla Pana Kornela” )

Rada Rodziców Publicznej Szkoły Muzycznej I st. w Osieku nad Wisłą
Bank Millennium: 66 1160 2202 0000 0002 4843 3882

Inne potrzeby: kołdra , pościel (poszwy, prześcieradło) , poduszka ręcznik, czajnik, pralka, radio na baterię, pralka, wkrętarka

Wszystkie potrzebne rzeczy takie jak : żywność i środki czystości  do szlachetnej paczki dla Pana Kornela prosimy składać w holu szkoły do specjalnych  przygotowanych kartonów  ( wejście 2) w godzinach pracy szkoły od poniedziałku do piątku ( 7:00 -20:00)

Akcja trwa od 21 listopada 2022r. do 7 grudnia 2022r.

od 8 -9 grudnia samorząd szkolny będzie przygotowywał paczki do magazynu ( Świetlicy Wiejskiej w Brzozówce)

W przypadku pytań lub wątpliwości można kontaktować się : sekretariat szkoły 56/678-65-30  lub p. Magdaleną Dołęgowską

Z góry serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.